Więcej o tulipanach

Pochodzenie
Naturalny obszar występowania tulipana to Europa południowa, północna Afryka, Azja od Turcji, przez Iran, góry Pamir i Hindukusz, stepy Kazachstanu, po północno-wschodnie Chiny i Japonię.



Morfologia

  1.  Łodyga
    Sztywna, prosta, gładka i prawie zawsze nierozgałęziona

  2. Liście 
    W zależności od gatunku 
    szerokie,  eliptyczne lub lancetowate.U większości są szarozielone i pokryte woskowym nalotem.Jest ich zazwyczaj  3/5, wyrastają z cebuli, a ich wielkość zmniejsza się wraz z wysokością pędu.

  3. Część podziemna
    Jednoroczna cebula o jajowatym kształcie, która  jest zmodyfikowanym, skróconym pędem podziemnym, składającym się z piętki i kilku mięsistych, białych łusek.




  4. Kwiat
    Okwiat nie zróżnicowany na kielich i koronę. Składa się on z trzech wewnętrznych i trzech zewnętrznych listków okwiatu.  Mogą one być jednobarwne lub z rysunkiem. Często u podstawy listki mają inaczej zabarwioną plamę.Skala barw kwiatów jest bardzo bogata, możemy spotkać tulipany praktycznie we wszystkich kolorach tęczy, są  białe, żółte, różowe, czerwone i fioletowe, nie ma tylko tulipanów o czysto niebieskim i czarnym okwiecie. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, a ich kształt może się zmieniać – od kubkowatych, miseczkowatych i kielichowatych do złożonych form o skręconych lub zaokrąglonych listkach okwiatu.